niedziela, 24 marca 2013

Wielkanoc 2013 -życzenia od Zarządu AKT "Gronie"


Lechoń Jan

Wielkanoc

Droga, wierzba sadzona wśród zielonej łąki,
Na której pierwsze jaskry żółcieją i mlecze.
Pośród wierzb po kamieniach wąska struga ciecze,
A pod niebem wysoko śpiewają skowronki.

Wśród tej łąki wilgotnej od porannej rosy,
Droga, ktorą co święto szli ludzie ze śpiewką,
Idzie sobie Pan Jezus, wpółnagi i bosy
Z wielkanocną w przebitej dłoni choragiewką.

Naprzeciw idzie chłopka. Ma kosy złociste,
Łowicka jej spódniczka i piękna zapaska.
Poznała Zbawiciela z świętego obrazka,
Upadła na kolana i krzyknęła: "Chryste!".

Bije głową o ziemię z serdeczną rozpaczą,
A Chrystus się pochylił nad klęczącym ciałem
I rzeknie: "Powiedz ludziom, niech więcej nie płaczą,
Dwa dni leżałem w grobie. I dziś zmartwychwstałem."

sobota, 16 marca 2013

Tragedia Górnośląska 1945

Piotr Bednorz poinformował mnie
że w środę 20 marca o godz.16
w Instytucie Fizyki UŚl aula im prof A.Pawlikowskiego
odbędzie sie odczyt nt. Tragedii Górnośląskiej 1945


Wykład odbył się w ramach Uniwersytetu Trzeciego Wieku działającego przy UŚl.
Oprócz Majki i Piotra Bednorzów na wykładzie byli jeszcze z AKT Edward Jarosz i Prezes.

Przed wykładem siostra Daniela - Norbertanka apelowała o zgłaszanie się wolontariuszy na oddział wewnętrzny szpitala Bonifratrów w Bogucicach.
Wykład Prof. UŚl dr hab. Sylwestera Fertacza z Zakładu Historii Najnowszej UŚl uwolnił mnie od kompleksów, że moja wiedza na ten temat jest bardzo mizerna. Wiedza historyków jest także bardzo fragmentaryczna gdyż polscy naukowcy badają tylko sprawy strat wśród polskich Górnoślązaków, państwo polskie nie chce finansować badań naukowych ("grantów") na ten temat (poza nielicznymi wyjątkami np.IPN). Badania prowadzą także amatorzy w ramach swojego "hobby" i niektóre organizacje społeczne. Archiwa w dalszym ciągu są trudno dostępne, mimo że od wydarzeń tych minęło 68 lat. Prof. S.Fertacz podzielił sprawę "tragedii górnośląskiej z polskiego punktu widzenia" na trzy zagadnienia:
- ofiar służby w Wehrmachcie polskich Górnoślązaków, którzy przyjęli III grupę volkslisty (w Wehrmachcie służyło ok. 90 tys. osób narodowości polskiej - brak danych ilu wśród nich było polskich Górnoślązaków),
- wywózek do Związku Radzieckiego ludności Górnego Śląska - zwłaszcza górników,
deportowano z Górnego Śląska do pracy przymusowej w ZSRR prawie 90000 osób w tym 25-30 tys. Górnoślązaków narodowości polskiej. Do września 1949 roku według zestawień Centralnego Zarządu Przemysłu Węglowego powróciło 5603 górników i co ciekawe tyko 1645 spośród nich znajdowało się w spisie deportowanych polskich obywateli – górników. Jeszcze w połowie 1949 roku polska ambasada w Moskwie monitowała u władz sowieckich o powrót 8 328 osób. Część powróciła bezpośrednio do Niemiec, co dodatkowo utrudnia jakiekolwiek obliczenia w tej materii.
- wyczyny radzieckich "maruderów" w czasie przechodzenia frontu, zwłaszcza w rejonie przedwojennej granicy polsko - niemieckiej. szacuje się, że ofiar było kilka tysięcy, z czego większość na terenach należących przed II wojną światową do Niemiec (m.in. Gliwice, Bytom - Miechowice, Racibórz).
Liczby ofiar w powyższych trzech grupach są oszacowane bardzo nieprecyzyjnie a publikacje nieliczne i mało rozpowszechnione.
Badacze niemieccy i kilku organizacji społecznych (głównie powstałych po 1989 r.) liczbę ofiar wśród "cywilnych" Górnoślazaków narodowości niemieckiej (posiadaczy i i II gruoy volkslisty) szacują na 150 tys. Nie znam szczegółowej specyfikacji do tych obliczeń. Są wśród nich ofiary obozów dla Niemców, utworzonych w 1945 r. w Łambinowicach, Jaworznie, Świętochłowicach, Mysłowicach i kilkunastu innych miejscach. Nie jest wykluczone, że policzono też ofiary radzieckich "maruderów" oraz włączono ofiary wysiedleń - przed przejściem działań wojennych i niedługo po tym.
Nawet jeżeli powyższe szacunki są nieco zawyżone, są to liczby ogromne zważywszy, że dotyczą one tylko początku 1945 roku i czasu nieznacznie go poprzedzającego. I nazywanie go "tragedią górnośląską" nie nosi krzty przesady. Przeraża przy tym brak zrozumienia dla tej sprawy ze strony nie - Górnoślązaków i polskich władz państwowych, a także brak wiedzy na ten temat wśród młodego pokolenia, spowodowany różnorakiego autoramentu blokadą informacyjną.

środa, 13 marca 2013

12 marca 2013 Darek Gacek w AKT promował swój przewodnik BESKID WYSPOWY


12 marca 2013 Darek Gacek w AKT promował swój wydany w 2012 r. przewodnik BESKID WYSPOWY. W czasie prawie 1,5 godzinnej prelekcji D. Gacek pokazał zdjęcia prezentujące uroki Beskidu Wyspowego, udowadniając ogromną wiedzę na ten temat. Obiecaliśmy sobie wraz z Nim, że musi nas tam kiedyś zawieźć.
Darek Gacek - przewodnik beskidzki (b. szef SKPB Katowice i OM PTTK w Katowicach), historyk, Prezes Zarządu Miejskiego Centrum Informacji i Turystyki Sp. z o.o. w Piekarach Ślaskich ul. Bytomska 157 (naprzeciw Bazyliki). Darka znamy dobrze od lat - pomagał nam kilkukrotnie w naszej działalności (m.in. gdy organizowalismy wyjazd do Ołomuńca i Kromerzyża

Darek Gacek coś ustala z Piotrem Bednorzem (chyba nt wydawnictwa o 50-leciu SKPB)

Tym razem na spotkaniu w PZIiTS nie było nas za dużo (17 osób) - nie było nawet Jacka Siweckiego. Wg informacji Pani Joanny Wieszczek (dziękujemy serdecznie za miłe przyjęcie) Krystyna i Jacek Siweccy koczują zasypani śniegiem na lotnisku we Frankfurcie n.Menem.

zdjęcia Ernest Strokosz

Proszę zapisywać się na:
27-28 kwiecień Wyrch Czadeczka (u Bochynków) otwarcie sezonu AKT „Gronie” - zapisy u Prezesa kom.604450769
30 maj - 2 czerwiec - 57 Rajd Wiosenny - Kopa Biskupia, Czechy: Zlate Hory (kopalnia złota), Jeseniki, Bruntal (zamek krzyżacki), podróż statkiem z Koźla po Kanale Gliwickim, noclegi w Prudniku, kierownik Leszek Szczepanowski kom.669447703,

9 kwietnia o godz.16.30 – spotykamy się w Muzeum – Izbie Pamięci KWK „Wujek”

Składamy serdeczne kondolencje naszej Koleżance Klubowej
Wandzie PAWLIK - MARCHEL
z powodu śmierci OJCA

czwartek, 7 marca 2013

Kwiaty dla Pań z AKT "Gronie"


Paniom - nie tylko z AKT "Gronie"
Gór w samych kwiatach
życzy Prezes

Muzeum Historii Katowic zaprasza....

Edward Jarosz poinformował mnie, że
Muzeum Historii Katowic
Katowice ul.Szafranka 9
zaprasza na wykład
dra Wojciecha Mrozowicza
Księżna Jadwiga – z Bawarii na Śląsk
w dniu 19 marca 2013 r. o godz.13.00

Na wykładzie z AKT (oprócz prezesa) byli m.in. Teresa i Edward Jaroszowie - obok nich b.Wiceprzewodniczący Rady Miasta Katowice Pan Henryk Adler

Wykład był niezmiernie interesujacy i bardzo poszerzył nasza wiedzę o św. Jadwidze Ślaskiej.

niedziela, 3 marca 2013

XXIX Pielgrzymka Przewodników do Częstochowy 1-3 III 2013



Aśka Wodarczyk - Staciwa oraz Prezes z Małżonką byli w niedzielę 3 III 2013 na zakończeniu XXIX Ogólnopolskiej Pielgrzymki Przewodników w Częstochowie.


Ks. Piotr Wenzel koncelebrował Mszę św. w intencji ks. Prałata dr Jerzego Pawlika odprawioną w Auli im. ks. A. Kordeckiego (przewodniczył Biskup świdnicki ks. Ignacy Dec)


"Nasi" w Auli ks. A. Kordeckiego

Oprócz Mszy św. w dniu kończącym pielgrzymkę odbyło się w auli im. ks. A.Kordeckiego kilka interesujących odczytów:

9.45 - prelekcja "Gerhard Hirschfelder- I-szy błogosławiony diecezji świdnickiej" - ks. Romuald Brudnowski (proboszcz w Czermnej)
10.05 - prelekcja "Pielgrzymi wiary z Ziemi Kłodzkiej" - o. prof. Zachariasz Jabłoński, Definitor Generalny
10.25 - prelekcja "20-lecie Parku Narodowego Gór Stołowych" - Tadeusz Kandafer, pracownik PNGS
10.45 - wystąpienie - o. dr Jan Golonki kustosza Jasnej Góry i prezentacja o Nim
11.10 - wystąpienia zaproszonych gości (m.in. prezesa ZG PTTK)
11.45 - podsumowanie XXIX Pielgrzymki Przewodników Turystycznych na Jasną Górę i komunikaty (XXX pielgrzymkę będą organizować przewodnicy z Częstochowy)

fot. J.Wodarczyk-Staciwa, G.Górka