piątek, 3 lutego 2012

Sprawozdanie z działalności AKT "Gronie" w latach 2010-2011

Sprawozdanie z działalności AKT "Gronie" w latach 2010-2011
Sylwester 2009/2010 – Teresa Mastalerz zaprosiła członków AKT na "Sylwestra" do „Cherry Café” w Katowicach na Os. Tysiąclecia. Udział wzięło 8 członków AKT

7 stycznia 2010 r. - 7 przedstawicieli naszego Klubu wzięło udział w spotkaniu opłatkowym przewodników woj. śląskiego, które odbyło się w krypcie Katedry Chrystusa Króla w Katowicach z udziałem m.in. Jego Ekscelencji Biskupa Pomocniczego Archidiecezji Katowickiej ks. Gerarda Bernackiego i duszpasterza przewodników woj. śląskiego ks. Piotra Wenzla. Obecny był przewodniczący Samorządu Przewodnickiego woj. śląskiego kol. Ryszard Ziernicki.

12.01.2010 Spotkanie opłatkowe AKT "Gronie" - przyszło ponad 40 osób. Odwiedził nas duszpasterz przewodników i turystów Archidiecezji Katowickiej ks. Piotr Wenzel. Spotkanie przygotowali głównie Grażyna i Włodek Szulcowie.

9.02.2010 r. Walne Zebranie Sprawozdawczo – Wyborcze AKT „Gronie”.
z udziałem 41 osób uprawnionych do głosowania (na 71 uprawnionych do głosowania tj. 69 z opłaconymi składkami i 2 członków honorowych). Gośćmi Zebrania byli Wiceprezes Zarządu Głównego PTTK Edward Kudelski oraz przedstawicielki Zarządu Oddziału Międzyuczelnianego PTTK w Katowicach: Prezes Magda Kosiecka i Sekretarz Jolanta Żychoń.
Zebraniu przewodniczył Edward Jarosz a sekretarzem Zebrania był Piotr Holon.
Przyjęto Regulamin AKT „Gronie” (w tym m.in. nadano Klubowi imię Janusza Kalinowskiego. Przeprowadzono wybory : - na delegatów na Zjazd Oddziału Międzyuczelnianego PTTK wybrano Andrzeja Ziomka i Grzegorza Górkę, - w Zarządzie: na funkcji wiceprezesa Piotra Bednorza zastąpił Leszek Szczepanowski a na funkcji sekretarza Piotra Szewczyka zastąpił Piotr Holon.

15 lutego 2010 r. w Rondzie Sztuki prezes AKT wziął udział w wykładach z okazji Światowego Dnia Przewodników.

19 lutego 2010 r. w Sali Marmurowej UW Prezes AKT był na spotkaniu z Marszałkiem Województwa z okazji Światowego Dnia Przewodników.

1 marca 2010 r. w kościele pw. Św. Józefa Robotnika w Katowicach przy ul. Józefowskiej odprawiono Mszę Św. w 1 rocznicę śmierci ks. Prałata dr Jerzego Pawlika. Po Mszy Św. była chwila wspomnień – pokaz zdjęć Tomka Kołtuna i Grzegorza Górki w salce parafialnej z udziałem ok. 200 osób w tym m.in. rodzina ks. Pawlika, przewodnicy, harcerze, członkowie Związku Górnośląskiego i AKT „Gronie”.

3 marca 2010 - u pp. Szczepanowskich odbyło się zebranie nowego Zarządu AKT.

9 marca 2010 r. Małgosia z d. Jendrysik i Wojtek Beblo opowiedzieli nam o swoich pobytach na nartach w Alpach austriackich (zarówno zimą jak i latem - głównie dolina Ziller i Innsbruck).

28 marca 2010 r. na zaproszenie Koła Przewodników Terenowych i Miejskich przy Oddziale Górnośląskim PTTK w Katowicach zwiedzaliśmy judaika Będzina.

10 kwietnia 2010 r. w dniu katastrofy smoleńskiej byliśmy w 4 osoby w Wiśle załatwiać miejsce na obchody 50-lecia AKT "Gronie".

13 kwietnia 2010 r. spotkanie zostało odwołane (żałoba narodowa po katastrofie smoleńskiej),

15 kwietnia 2010 r. na zaproszenie katowickich przewodników kilka osób z AKT wzięło udział w „spacerze z architektem” szlakiem katowickiej moderny.

11 maja 2010 r. - spacer po Giszowcu, 42 osoby - w tym 2 "wnuków AKT-owskich" - Bartek (wnuk Ewy Kędzierskiej) i Piotruś (wnuk Nuci Wieniewskiej), przy pięknej pogodzie, spacerowały oprowadzane przez mieszkającego w Giszowcu nestora katowickich przewodników, Pana Zygmunta Bracławika i pochodzącego z Giszowca Pana Eugeniusza Pypłacza (Prezesa PKM Katowice).

16 maja 2010 r. w kaplicy na Groniu Jana Pawła II w Beskidzie Małym, Biskup Janusz Zimniak poświęcił tablicę upamiętniającą ks. Prałata dr Jerzego Pawlika. Piękną homilię wygłosił ks. Piotr Wenzel. W uroczystości udział wzięli m.in. siostrzenica ks. Pawlika Pani Blanka Pradło, budowniczowie kaplicy Państwo Danuta i Stefan Jakubowscy oraz fundatorzy tablicy - kilkudziesięcioosobowa grupa przewodników - z przewodniczącym samorządu przewodników województwa śląskie-go Ryszardem Ziernickim. Mimo fatalnej pogody w uroczystości uczestniczyło kilkaset osób w tym Prezes AKT z Małżonką. Prezes miał zaszczyt trzymać pastorał Bpa J. Zimniaka.

20 maja 2010 r. Po kilku dniach ulewnych deszczów, wskutek spuszczenia wody z zalewu w Poraju Warta zalała Szulców w Poczesnej.

28-30 maja 2010 r.- 54 Rajd Wiosenny im. Janusza Gregorczyka "Dookoła Gór Stołowych" na trasie Karłów, Szczeliniec Wielki, Kudowa, Czermna, Wambierzyce, Teplicko-Adrspasske Skalne Mesto, Broumov . Było nas 38 osób. Autokarem kierował Pan Adam Szostak z firmy "Przewozy Pietrek" z Chorzowa. Kierowniczką Rajdu była Aśka Wodarczyk-Staciwa.

31 maja 2010 r. Prezes AKT wziął udział w pogrzebie naszego Przyjaciela z Warszawy Adasia Pawlika - męża Basi. Basia i Adam Pawlikowie brali udział w imprezach AKT "Gronie" od ponad 25 lat.
planowany na 8 czerwca - spacer po Nikiszowcu został odwołany z powodu pogrzebu (w Gieble na Jurze) b. Prezesa AKT Marka Ciemniewskiego z udziałem kilkunastoosobowej grupy członków AKT.

19 czerwca 2010 r. grupa kilkunastu członków AKT „Gronie” wzięła udział w wycieczka Bractwa Turystycznego ZG do Rud Raciborskich i okolic (Żernica, Pilchowice, Rudy, Sośnicowice, Wilcze Gardło).

planowane na 26 czerwca - 13 Posiady Jurajskie "U Szulców" nie odbyły się gdyż nie udało się jeszcze usunąć skutków powodzi.

12 lipca 2010 r. zginął Andrzej Gemza. Pogrzeb odbył się w Tychach w piątek 16 lipca 2010 r. Członkowie i sympatycy Akademickiego Klubu Turystycznego "Gronie" w Katowicach (13 osób) pożegnali Andrzeja wraz z kilkuset innymi osobami uczestniczącymi w uroczystościach żałobnych.

13 lipca 2010 odbył się Spacer po Szopienicach z udziałem 21 członków i sympatyków AKT „Gronie” w Katowicach i Bractwa Turystycznego Związku Górnośląskiego. W organizacji spaceru pomogli nam: Gerard Sacherski Wiceprezes Stowarzyszenia na Rzecz Powstania Muzeum Hutnictwa Cynku, Prezes tego Stowarzyszenia Adrian Juraszczyk i Pani Gertruda Sarna z koła ZG w Szopienicach.

10 sierpnia 2010 członkowie i sympatycy AKT„Gronie” w Katowicach i Bractwa Turystycznego Związku Górnośląskiego (ok.25 osób) odbyli Spacer po Murckach. W organizacji spaceru pomógł nam Prezes Koła Związku Górnośląskiego w Murckach Pan Jan Broda.

7 września 2010 r. Spotkaliśmy się z Wojtkiem Beblo - tym razem przedstawił on impresje (filmy i zdjęcia) z sentymentalnej wyprawy (wraz z Małgosią) w okolice Matterhornu (Szwajcaria).

25 i 26 września 2010 r. zorganizowaliśmy 46 Jesienny Rajd Studencki na Morawach (Ołomuniec - Kromierzyż – Welehrad). Udział wzięły 53 osoby (w tym ponad 30 członków AKT). Kierowniczką Rajdu była Aśka Wodarczyk - Staciwa a oprowadzał nas Edward Jarosz. W organizacji Rajdu pomogli nam Darek Gacek z Miejskiego Centrum Informacji i Turystyki w Piekarach Śl. i Oldrich Kuchar z punktu IT w Kromierzyżu.

7 października 2010 r. odbyło się zebranie Zarządu AKT "Gronie":
- Podjęto "Uchwałę Zarządu AKT "Gronie" w sprawie zasad prowadzenia księgowości i kasy AKT "Gronie" w Katowicach" . Grzegorza Górkę, Krystynę Stojek i Piotra Holona upoważniono do otwarcia konta w "Getin - banku" (jako współwłaścicieli konta).
- podsumowano przygotowania do 50-lecia AKT „Gronie”.

12 października 2010 r. Alicja i Leszek Szczepanowscy podzielili się wspomnieniami z wakacji w Szanghaju - w czasie trwającej tam wystawy światowej.

3 listopada 2010 r. odbyła się w Katedrze Katowickiej Msza Św. za zmarłych przewodników z katowickich kół przewodnickich. Wszyscy zmarli zostali wyczytani (m.in. nasze koleżanki i koledzy wywodzący się z AKT i SKPB). We Mszy Św. wzięła udział grupa osób związanych z AKT "Gronie".

6 listopada 2010 r. Parę osób z AKT "Gronie" było na VI Pielgrzymce Przewodników Województwa Śląskiego do Matki Boskiej Piekarskiej z udziałem m.in. Biskupa Gerarda Bernackiego i duszpasterza śląskich turystów ks. Piotra Wenzla.

9 listopada 2010 r. gościł u nas Prezes Klubu Inteligencji Katolickiej w Katowicach dr Antoni Winiarski wygłaszając prelekcję "Przyroda i ludzie Afryki Południowej” (Zambia, Zimbabwe).

26 listopada 2010 r. w kościele pw. MB Wspomożenia Wiernych w Katowicach - Wełnowcu przy Al.Korfantego została odprawiona Msza Św. w intencji Janusza Kalinowskiego (25 listopada przypadła 3 rocznica Jego śmierci).

14 grudnia 2010 r. Wojtek Beblo razem z Małgosią:
- pokazali zdjęcia Józka Kubika, którego 20 rocznica śmierci minęła 5 grudnia.
- mówili o swojej wyprawie w 2007 r. na wulkan Teide -3718 m npm (najwyższy szczyt Hiszpanii) na Teneryfie (Wyspy Kanaryjskie).
Sylwestra AKT "Gronie" 2010/2011 spędziliśmy w Zwardoniu w dniach 30.XII-2.I. w "Słonecznym Gościńcu" u Krasnomiły i Bolesława Osieckich w 13 osób (gospodarze, Jarosze, Szczepanowscy i ich znajoma Magda Kozłowska, Renia Szafraniec, Aśka Wodarczyk-Staciwa, Gosia Chwistek, Tadziu Stana i Górki)

11 stycznia 2011 r. w Pałacu Młodzieży podzieliliśmy się opłatkiem i pośpiewaliśmy kolędy. Było nas na spotkaniu ponad 40 osób w tym dawno niewidziani A. Ossowski i B. Bochynek. Spotkanie przygotowali głównie Grażyna i Włodek Szulcowie.

12 stycznia 2011 r. Z udziałem JE Biskupa Gerarda Bernackiego i duszpasterza przewodników i środowisk turystycznych archidiecezji katowickiej ks. Piotra Wenzla odbył się opłatek przewodników woj. śląskiego. Udział wzięli m.in.: przewodniczący Komisji Przewodnickiej Zarządu Głównego PTTK Stanisław Kawęcki i przewodniczący Samorządu Przewodników woj. śląskiego Ryszard Ziernicki. Przewodnicy z Bytomia przywieźli tablicę ze zdjęciem swojego b. członka ks. Prałata dr Jerzego Pawlika (1919-2009) i zbiorem Jego znaczków z imprez turystycznych. W opłatku wzięła udział grupa przewodników z AKT "Gronie". Bp G. Bernacki pobłogosławił AKT "Gronie" z okazji naszego 50-lecia, o czym Go poinformowałem.

14 luty 2011 -w spotkaniu przewodników w Rondzie Sztuki z okazji Międzynarodowego Dnia Przewodników Turystycznych wziął udział Prezes AKT i kilka innych osób z naszego Klubu oraz po raz pierwszy kilka osób z SKPB.

22 lutego 2011 r. ponad 70 osób - członkowie i sympatycy Klubu oraz zaproszeni goście spotkali się w sali amfiteatralnej Pałacu Młodzieży w Katowicach by upamiętnić 50 rocznicę założenia Akademickiego Klubu Turystycznego "Gronie". Spotkanie zaszczycili swoją obecnością: Tadeusz Donocik - przewodniczący Stowarzyszenia Absolwentów Uniwersytetu Śląskiego (Prezes Regionalnej Izby Gospodarczej w Katowicach, Wiceminister Gospodarki w rządzie Jerzego Buzka), Edward Kudelski - Wiceprezes Zarządu Głównego PTTK (członek naszego Klubu), Romuald Cichoń - b. Skarbnik Rady Naczelnej Zrzeszenia Studentów Polskich (Prezes Rady Okręgowej ZSP w okresie gdy Klub działał najbardziej żywiołowo), Jan Trzeciak - szef BPiT "Almatur" w Katowicach na przełomie lat 60 i 70 XX w. (członek Klubu), Józef Buszman - b. Prezes- obecnie Wiceprezes Związku Górnośląskiego- pierwszy Marszałek Sejmiku Samorządowego woj. katowickiego po reformie terytorialnej (członek Klubu), Magda Kosiecka - Prezes Zarządu Oddziału Miedzyuczelnianego PTTK w Katowicach, przy którym obecnie działa nasz Klub, Agnieszka Kalisz-Dzik - Prezes Zarządu Studenckiego Koła Przewodników Beskidzkich w Katowicach z mężem Michałem- także przewodnikiem - synem naszego kolegi klubowego Wojtka Dzika - Profesora Matematyki UŚ, znanego alpinisty.
Prezes AKT "Gronie" Grzegorz Górka wręczył dyplomy okolicznościowe za współpracę z AKT "Gronie": Edwardowi Kudelskiemu, Romualdowi Cichoniowi i Józefowi Buszmanowi. Nieobecni: Czesława Rosik - Dulewska i Jan Dulewski otrzymają je 5/6 marca w Wiśle.
Edward Kudelski wręczył kilkunastu osobom listy Zarządu Głównego PTTK. Listy z dowodami uznania za wieloletnią działalność na niwie turystyki otrzymali: Marianna i Piotr Bednorzowie, Krystyna ("Ksina") i Krystian Stojkowie, Krystyna ("Dzidka") Borys, Edward Jarosz, Grażyna i Włodzimierz Szulcowie, Joanna Wodarczyk-Staciwa, Krystyna ("Mysza") i Stanisław Sulwińscy, Krystyna i Jacek Siweccy, Stanisław Płonka, Maria i Piotr Szewczykowie, Eugeniusz Gren, Jan Trzeciak, (Jerzy Konieczny, Andrzej Barczak i Antoni Winiarski -nieobecni na uroczystości) oraz Grzegorz Górka.
Członkini AKT "Gronie" Urszula Rabenda (Łątka) przekazała Prezesowi AKT okolicznościowy list gratulacyjny podpisany przez Prezesa Koła Przewodników przy Oddziale PTTK w Tychach Marka Brodę.
Edward Jarosz i Grzegorz Górka pokazali kilkaset zdjęć z całej historii Klubu (ze zbiorów kilkunastu członków Klubu).
W przerwach zebrani zaśpiewali piosenki "Gronie, nasze gronie...", "Banda", "W górach jest wszystko co kocham...". Akompaniowali: Nina Josz (Piechula) na skrzypcach, Irena Bartyzel-Frączek i Krzysiu Stojek na gitarach.
Dziękuję serdecznie Aśce Wodarczyk-Staciwie, Dzidce Borys (dekoracje), Edwardowi Jaroszowi, Leszkowi Szczepanowskiemu, "Romeo" Mamakowi i mojej Małżonce Ninie za przygotowanie spotkania, w szczególności współautorom rozdanej uczestnikom "Księgi jubileuszowej AKT "Gronie" 1961-2011 " Piotrowi Bednorzowi i Dzidce Borys, a Piotrowi Holonowi za prace redakcyjne przy jej wydaniu.
Wszyscy obecni otrzymali blaszany znaczek okolicznościowy 50-lecia AKT "Gronie" i 55-stronicową "Księgę Jubileuszową AKT "Gronie". Ponadto goście otrzymali:- 300 stronicowy "Śpiewnik AKT "Gronie" 1961-2011" i płytkę CD z ponad 1000 zdjęciami z historii AKT "Gronie".

1 marca 2011 r. w kościele pw św. Józefa w Katowicach - Józefowcu została odprawiona Msza Św. w 2 rocznicę śmierci nieodżałowanej pamięci ks. Prałata dr Jerzego Pawlika - naszego członka honorowego. Po mszy Św. w salkach parafialnych, przewodnik tatrzański Tomek Kołtun i Grzegorz Górka pokazali zdjęcia z imprez z udziałem ks. J. Pawlika.

W dniach 5 i 6 marca 2011 r. w Wiśle w DW Relaks na Jarzębatej odbyły się uroczyste obchody 50-lecia istnienia Klubu. W obchodach udział wzięło 87 osób (+7 gości): Wiceprezes Zarządu Głównego PTTK Edek Kudelski z małżonką Renią (z d. Łabędź), 4 Prezesi AKT "Gronie": Piotr Bed-norz (z małżonką Majką z d. Wawrzyniak), Gienek Gren, Zbyszek Radomski (który rano 5.03. zajął 233 miejsce w Biegu Piastów na dystansie 50 km) oraz Grzegorz Górka (z małżonką Niną).
Oprócz Piotra i Majki Bednorzów oraz Gienka Grena, w obchodach udział wzięły jeszcze trzy inne osoby, które zakładały Klub 50 lat temu: Ala Padoł (wtedy Wójcik), Irena Domagała (wtedy Tomalik) oraz Karol Kwieciński (przyjechał z Dusseldorfu do Wisły z Urszulą).
Gośćmi uroczystości byli:
- ks. Piotr Wenzel - duszpasterz przewodników i turystów Archidiecezji Katowickiej,
- przedstawiciele Oddziału Międzyuczelnianego PTTK i SKPB: Jola Żychoń, Barbara Szweda, Ania Pomykała i Kuba Pasieka, którzy wręczyli Prezesowi AKT okolicznościowe listy gratulacyjne od OM PTTK i SKPB.
.
O godz.16.30 uczestnicy obchodów wzięli udział w Mszy Św. w Kaplicy ss. Elżbietanek na Parteczniku. Mszę koncelebrował duszpasterz przewodników i turystów (także przewodnik beskidzki) ks. Piotr Wenzel, który gratulując członkom Klubu wielu osiągnięć 50-lecia (opisanych w "Księdze Jubileuszowej...") wręczył Prezesowi list gratulacyjny JE Biskupa Gerarda Bernackiego.
W czasie Mszy Św. członkowie AKT :
- Grażyna Szulc - odczytała 1. lekcję i odśpiewała psalmy,
- Wanda Niedziela - odczytała 2. lekcję,
- Prezes odczytał Modlitwę Wiernych.
Po Mszy Św. AKT-owcy odśpiewali pieśń "Gronie nasze gronie..." ks. Emanuela Grima.
.
W czasie wieczorno - nocnego bankietu:
- Prezes wręczył Dyplomy AKT Czesi (Rosik) i Jasiowi Dulewskim,
- Prezes poinformował o życzeniach, które napłynęły od:
Ali i Heńka Supronowiczów z Warszawy, Krystyny i Jacka Siweckich, Grażyny i Jerzego Sypniewskich z Legnicy, Andrzeja Maciążka.
- gościli u nas Franek Drewniok - b. Prezes AKT "Watra" w Gliwicach i kierownik DW Relaks Roman Pinkas, którzy bawili nas grając na gitarach i śpiewając wraz z nami piosenki turystyczne.
Bankiet uświetnili akompaniamentem na instrumentach nasi członkowie: na skrzypcach - Nina Josz, Maryla Horemska i Irena Frączek, na gitarze: Zbyszek Radomski i Adam Sulwiński.
Tańce i śpiewy turystyczne trwały "do bladego świtu".
W niedzielę zrealizowano program krajoznawczy: odwiedziliśmy muzeum trofeów sportowych Adama Małysza w Dziechcince, Muzeum Beskidzkie i kościół ewangelicki Apostołów Piotra i Pawła w Wiśle, gdzie przyjął nas Proboszcz ks. Waldemar Szajthauer.
Uczestnicy obchodów otrzymali:
- śpiewnik wydany na 50-lecie, znaczek okolicznościowy, "Księgę Jubileuszową ...", płytkę CD z 1059 zdjęciami z dziejów AKT oraz zdjęcie zbiorowe wykonane wieczorem w sobotę.
.
Dziękuję bardzo za ogromny wkład w przygotowanie uroczystości:
- po raz wtóry autor(k)om śpiewnika: siostrom Borys tj. "Dzidce" i Ewie Kędzierskiej oraz "Misi" Kasprowicz-Szewczyk oraz autorom ilustracji: Grzegorzowi Kędzierskiemu i Bogusławowi Stanowskiemu, w szczególności zaś Ewie Kędzierskiej za załatwienie taniego druku śpiewnika,
- "Dzidce" Borys - autorce i realizatorce większości dekoracji (w tym m.in. "powiększeń" kilkudziesięciu znaczków rajdowych),
- współautorom "Księgi Jubileuszowej..." Dzidce Borys i Piotrowi Bednorzowi oraz Piotrowi Holonowi za prace redakcyjne i kilkunastu innym osobom (m.in. Edward Jarosz i Andrzej Ziomek), które konsultowały treść "księgi" a także Aśce Wodarczyk-Staciwie za pilotowanie druku "Księgi...",
- kilkudziesięciu (ponad 30) osobom - głównie Dzidce Borys, Piotrowi Bednorzowi, Aśce Wodarczyk - Staciwie, Frankowi Ślezionie, Witkowi Ziębie i Edwardowi Jaroszowi, które udostępniły swoje zdjęcia zamieszczone na płytce CD (w większości osoby te są na niej wymienione w tytułach katalogów lub zdjęć),
- Aśce Wodarczyk Staciwie za znaczek okolicznościowy (projekt i wykonanie) i załatwienie taniego wykonania zdjęć na dekoracje w czasie obchodów,
- Aśce Wodarczyk-Staciwie i kilkunastu innym osobom (m.in. Leszek Szczepanowski, Tadziu Stana, Basia Reich, Marysia i Witek Ziębowie) za prace organizacyjne w przygotowanie imprez 50-lecia AKT,
- Leszkowi Szczepanowskiemu za rozsyłanie zawiadomień o 50-leciu,
- Leszkowi Szczepanowskiemu, Edwardowi Jaroszowi i Leonowi Kopernikowi za filmowanie obchodów w Wiśle( z nadzieją, że coś z tego zobaczymy na ekranie),
- Aśce Wodarczyk-Staciwie za załatwienie "zdjęcia pamiątkowego",
- Ksinie Stojek, Piotrowi Holonowi i Aśce Wodarczyk - Staciwie za prace przy rozliczeniach finansowych 50-lecia,
- Krystynie ("Myszy") Sulwińskiej i Witkowi Kubikowi za poprowadzenie niedzielnego progra-mu krajoznawczego,
- Edkowi i Reni Kudelskim za udział we wszystkich uroczystościach i załatwienie listów gratulacyjnych dla członków AKT,
- Piotrowi Bednorzowi i ks. P. Wenzlowi za zredagowanie "modlitwy wiernych",
- gościom "katowickich obchodów": Tadeuszowi Donocikowi, Romualdowi Cichoniowi i Jasiowi Trzeciakowi za odwiedzenie nas,
- wszystkim Członkom i Sympatykom, którzy wzięli aktywny udział w uroczystościach (szczególnie tym, którzy specjalnie przesunęli termin leczenia, by wziąć udział w 50-leciu).

Krótko przed i po 50-leciu AKT „Gronie” na blogu AKT ukazały się: życiorysy 5 zmarłych Prezesów AKT, zdjęcia wszystkich Prezesów AKT, w 12 odcinkach „Księga Jubileuszowa 50-lecia AKT” oraz zapowiedzi i relacje (także zdjęcia: P. Bednorza, W. Zięby i G. Górki) z uroczystości (w sumie ponad 20 informacji).


8 marca 2011 r. obchodziliśmy "śledzika" (nazajutrz przypadła środa popielcowa). Prezes złożył serdeczne życzenia z okazji Dnia Kobiet wszystkim Paniom - członkiniom i sympatyczkom AKT "Gronie" i wręczył pamiątki z 50-lecia Ksinie i Krzysiowi Stojkom oraz przekazał komplet pamiątek dla Ali i Heńka Supronowiczów z Warszawy, którzy ze względów zdrowotnych nie mogli przyjechać. Uczestnicy 50-lecia w Wiśle wybierali po 5 zdjęć z wystawy w Wiśle - pozostali mogli te zdjęcia (formatu 13x18 cm) kupić po kosztach wykonania tj. po 70 gr za sztukę. Kilka osób (m.in. Romeo Mamak, Bronek Święs), które nie były w Wiśle skorzystało z oferty zakupu pamiątek.
Edward Jarosz pokazał zdjęcia i film z 50-lecia w Wiśle wykonane przez Teresę i siebie. Wojtek Beblo obiecał "scalić" filmy nakręcone przez kilka osób (m.in. Leszka Szczepanowskiego).

7 kwietnia 2011 r. kilkunastu członków AKT pożegnało w Bytomiu, zmarłego 5.04 w wieku 68 lat Mariana Sonelskiego. Złożyliśmy serdeczne kondolencje Jego Małżonce – Biance Koloch. Nad grobem grupa Jego przyjaciół z turystycznych szlaków odśpiewała napisane przez Niego piosenki..

12 kwietnia 2011 r.– Wojtek Beblo pokazał zdjęcia z podróży swojej i Małgosi do Irlandii.

24 kwietnia 2011 r. zmarła nasza koleżanka - znana polska alpinistka Janina Zygadlewicz. W środę 4 maja 2011 r. grupa członków AKT wzięła udział w Jej pogrzebie na cmentarzu przy ul. Sienkiewicza. Złożyliśmy serdeczne wyrazy współczucia Jej siostrze Basi.

10 maja 2011 r. – Leszek Szczepanowski pokazał zdjęcia z podróży Alicji i swojej do Chin - m.in. Wystawę Światowa, w Szanghaju,

15 maja 2011 r. Samorząd Przewodników Turystycznych PTTK woj. śląskiego zorganizował doroczny wyjazd na Groń Jana Pawła II, Był to pierwszy wyjazd po beatyfikacji Jana Pawła II, w rocznicę powieszenia tam tablicy upamiętniającej ks. Jerzego Pawlika. Członkowie AKT "Gronie" Marysia Ziębowa oraz Tadziu Stana weszli z przewodnikami śląskimi na Groń Jana Pawła II (ukochany przez Niego Leskowiec) w Beskidzie Małym z Rzyk – Jagódek i wzięli udział w uroczystościach na szczycie - Mszy św. w kaplicy Jana Pawła II. Trochę już tradycyjnie - mocno lało.

21 maja 2011 r. - 8 osób: 7 członków AKT "Gronie"- samochodem Tadeusza Stany- on+ Marysia i Witek Ziębowie, Aśka Wodarczyk-Staciwa, samochodem J. G, Górków - oni + Bianka Koloch i Pani Barbara Heidenreich - ta druga czwórka reprezentowała także Związek Górnośląski - spotkali się na rynku w Rajczy. Stąd podjechali do doliny Rycerek i odwiedzili „Dom Pod Gontami” Państwa Koniecznych. Jerzy Konieczny to jedyny Minister RP w dziejach AKT Gronie - był wiceprezesem AKT Gronie w latach 1970 -72. G. Górka wręczył Mu pamiątki z 50-lecia AKT, w tym pismo Zarządu Głównego PTTK. Państwo Konieczni zaprosili nas na lipcowe imprezy muzyczne w Domu Pod Gon-tami a także do odwiedzin grupy z AKT w dogodnym terminie. Potem udaliśmy się na III RAJD RODZINNY SZLAKAMI PAPIESKIMI NA BENDOSZKĘ WIELKĄ, Worek Raczański - Rajd Szla-kami Papieskimi „Spotkajmy się pod Krzyżem Jubileuszowym Ziemi Żywieckiej” - z parkingu w Ciapkowie weszliśmy skrótem (obok „kapliczki”) na Przegibek i dalej na Bendoszkę Wielką gdzie braliśmy udział we Mszy Świętej Po Mszy Św. uczestniczyliśmy w ognisku razem z ok.500 uczestnikami Rajdu w tym kilkadziesiąt osób ze Związku Górnośląskiego - głównie z Bractwa Pielgrzymkowego.

28-29 maja 2011r. 55 Rajd Wiosenny im. Janusza Gregorczyka odbył się w Górach Świętokrzyskich. Zwiedziliśmy: Nagłowice (Dworek Mikołaja Reja), Jędrzejów (muzeum zegarów im. Przypkowskich, do Cystersów nie weszliśmy, bo była I komunia), Tokarnię (skansen Wsi Kieleckiej gdzie "zderzyliśmy się" z ogólnopolskim zlotem leśników), Chęciny (ruiny zamku, Jaskinia Raj), Święty Krzyż (tu trafiliśmy na "Jarmark Świętokrzyski"), Świętą Katarzynę, Bodzentyn i w drodze powrotnej znowu Jędrzejów (otoczenie Klasztoru Cystersów, Sanktuarium Bł. Wincentego Kadłubka). W sumie przejechaliśmy autokarem ponad 550 km. Spaliśmy w hotelu "Eliot" w Morawicy, gdzie mimo finału ligi mistrzów udało się pośpiewać prawie do północy przy akompaniamencie niezrównanej orkiestry w składzie Nina Josz - skrzypce, Irena Frączek - gitara. W rajdzie wzięło udział 37 osób: kierowniczka Rajdu- Aśka Wodarczyk – Staciwa.

14 czerwca 2011 r. W zorganizowanym przez AKT „Gronie” spacerze po Nikiszowcu z przewodnikiem Edwardem Wieczorkiem wzięło udział 58 osób. Po długiej przerwie odwiedziła nas – mieszkająca w Giszowcu Irmina Cygan - Zemełka (siostra Jacka Cygana). To niesamowite osiedle robotnicze zaprojektowane przez architektów - kuzynów Emila i Georga Zillmannów z Charlottenburga, zbudowane dla górników kopalni „Giesche” (obecnie „Wieczorek”) na początku XX wieku jest jedną z turystycznych wizytówek Katowic.

25/26 czerwca 2011 r. 14 Posiady Jurajskie „U Szulców”– odbyły się: - w sobotę 25 czerwca o godz.12.15 odprawiona została Msza Św. w kościele pw Jana Chrzciciela w Olsztynie k. Częstochowy. Przy trochę zmiennej pogodzie spacer po „ścieżce edukacyjnej” poprowadził przewodnik jurajski - nasz kolega klubowy - Andrzej Wisełka. Potem odbyły się „prawdziwe Posiady” w Poczesnej-Borku - były 32 osoby. Menu (jak zawsze wyśmienite): chleb z tłustym, śledzie (bardzo dobre - w kil-ku postaciach), ogórki, krupnioków nie zabrakło, żurek wyborny, ciasta i napoje co ludzie przywieźli (przewyborne). Orkiestra damsko-męska: Irena Frączek i Krzysiu Stojek (gitara i skrzypki), Maryla Horemska (skrzypki), Jacek Siwecki (gitara). Prezes podziękował Szulcom (wręczając przewodnik po Częstochowie "z księgozbioru Janusza Kalinowskiego"), a Grażyna współpracowniczkom ( M. Horemska, M. Kowalska, B. Licznerska), które pomagały gotować już od piątku.

12 lipca 2011 r. - zwiedziliśmy leśną izbę edukacyjną w Nadleśnictwie Katowice, (pomysł i organizacja „Mysza” tj. nasza członkini Krystyna Sulwińska). Nadleśnictwo mieści się tuż za kalwarią panewnicką. W Nadleśnictwie przywitali nas: - organizatorka spotkania "Mysza" i Jej Siostra, siostrzeniec - Bolesław Bobrzyk - inżynier nadzorczy w Nadleśnictwie „ i Jego 2 dzieci. Na imprezę zawitało w sumie 28 osób. Dziękujemy Panu Bolesławowi Bobrzykowi za oprowadzenie, grę na gitarze, a Nadleśniczemu Panu Tadeuszowi Normanowi, że stworzył taką atmosferę w otoczeniu Nadleśnictwa. Dziękujemy "Myszy", która zapowiedziała, że spotkamy się tu za rok - ale z wnukami!!!

22 lipca 2011r. Aleksandra Dzik zdobyła Gasherbrum II 8035 w Himalajach - Karakorum - swój pierwszy ośmiotysięcznik. Ola zasłynęła zdobywając jako pierwsza Polka wszystkie siedmiotysięczniki byłego Związku radzieckiego i tytuł Śnieżnej Pantery. W 2010 zawodach na Elbrusie pobiła kobiecy rekord trasy i atakowała, niestety bez powodzenia, trudny ośmiotysięcznik Nanga Parbat. Gasherbrum II Ola zdobyła w zespole kobiecym z Ukrainką Marią Chitrykową, uczestnicząc wcześniej aktywnie w poręczowniu i przygotowaniu drogi. Po zdobyciu szczytu obie himalaistki zeszły już do obozu III. Ola ma 27 lat i jest doktorantką na UJ w Krakowie. Ola Dzik jest córką naszego członka Prof. dr hab. Wojtka Dzika - matematyka, profesora Uniwersytetu Śląskiego - także alpinisty. Ola miała w AKT spotkanie 17 czerwca 2008r.

1-7 sierpnia 2011- Prezes z Małżonką spędził w Jaworzynce - Gorzołkach w Agroturystyce „Na Grapie” - pensjonacie i muzeum ufundowanym przez Jerzego Ruckiego (1919-2001), doktora akademii handlowej w St. Gallen w Szwajcarii, pisarza (m.in. napisany w gwarze zbiór wspomnień "Rymy znad Czadeczki”). W ciągu tego tygodnia Prezes z Żoną był na imprezach Tygodnia Kultury Beskidzkiej (w Wiśle w amfiteatrze był Pan Prezydent, 2x w Jabłonkowie, gdzie spotkał m.in. „Myszę” z rodziną i Profesora J. Malickiego - dyrektora Bibl. Śląskiej). Górki ostro chodziły: w 1 dzień: Jabłonków i Koniaków (pod Ochodzitą), 2 dzień: na „Trójstyk” i stamtąd doliną Krężelki i Czadeczki (zlewisko Morza Czarnego!) do Koniakowa i spowrotem – 25 km, 3 dzień – Barania Góra z Pietraszonki, 4 dzień – Stożek przez Jasnowice i spowrotem przez Łabajów i Kubalonkę, 5 dzień: Istebna i wizyta na Wrch Czadeczce u Bochynków, 6 dzień – Wisła (m.in. koncert TKB), 7 dzień – znowu Jabłonków (korowód TKB). Piękne są Beskidy!

6 września i 8 listopada 2011 Jacek Siwecki pokazał zdjęcia ze swojej i Krystyny Nizio wyprawy do Brazylii. Jacek Siwecki wraz z Krystyną spotkali się z AKT-owcami dwa razy:
- przed operacją Jacka 6 września 2011,
- po szczęśliwej operacji i (mam nadzieję) rehabilitacji 8 listopada 2011.
Jacek pokazał nam zdjęcia z Ich wspólnej podróży statkiem wycieczkowym FORTUNA do Brazylii, Maroka i na Wyspy Kanaryjskie.
Podziwialiśmy przepiękne krajobrazy oglądane ze statku i w czasie wycieczek dokonywanych z odwiedzanych portów.
Na koniec Jacek zaprosił nas do udziału w wycieczce do Norwegii organizowanej w czerwcu 2012 r. przez Polskie Zrzeszenie Inżynierów i Techników Sanitarnych, któremu aktualnie szefuje.

11-18 września 2011r. przy pięknej pogodzie, odbył się I RAJD AKT „Gronie” w Bawarii z noclegami w Leutasch (Austria) i Ammerthal (Niemcy) (około 3500 km) na trasie: Katowice, Prien am Chimsee, Garmisch Partenkirchen, Mittenwald (Karwendel 2244 m npm + ~100 m) - Leutasch, Füssen (Zamek Neuschwanstein), Steingaden (Wieskirche), Oberammergau, Linderhof, Ettal, Ammerthal, Kastl, Stettkirchen, Ratyzbona, Amberg, Sulzbach-Rosenberg, Ansbach, Rothenburg, Wolframs-Eschenbach, Norymberga, Bamberg, Pottenstein, Monachium, Bayreuth, Katowice. Udział wzięły 32 osoby. Główny organizatorem i przewodnikiem była Małgosia Chwistek, która już ponad 22 lata mieszka w Bawarii. Dla rozrzutnych była to „Bawaria za 300 euro”, oszczędni wydali trochę mniej. Z wpisowego wydano „pamiętnik z wycieczki” zawierający kilkanaście stron tekstu (główni autorzy: Elżbieta i Andrzej Gruszkowie, Gosia Chwistek) i ponad 100 zdjęć. Prezes sporządził prezentacje z każdego dnia podróży (około 500 zdjęć – głównie B. Nowoka) - dostępne na płytce CD. Relacje z wycieczki ukazały się w audycjach radia Katowice (red. A. Musialik). W oparciu o sukces zeszłorocznego I Rajdu, w 2012 r. planowany jest II Rajd AKT w Bawarii „Śladami św. Jadwigi Śląskiej” (ostatni tydzień września).

11 października 2011 r. w Domu Pracy Twórczej WPKiW "Leśniczówka" odbyło się "Spotkanie pokoleń piosenki Rajdowej" z udziałem około 90-100 osób. Było 20-25 osób: - ze Studenckiego Koła Przewodników Beskidzkich w Katowicach pod wodzą Prezeski Agnieszki Kalisz - Dzik, która grała na skrzypcach. SKPB zapewniło też stronę organizacyjną "rzucania tekstów" na ekran (Michał Skrzypek czyli "Ave" lub "Avenicus"). Oprócz aktualnych członków SKPB była także grupka "seniorów" z b. prezesem Staszkiem Iwańczakiem i Jego Małżonką. Wśród licznej grupy grających (kilka "gitar") i śpiewającej na estradzie, był też mąż Agi (syn Wojtka Dzika) - Michał. W "przerwach w śpiewaniu" członkowie SKPB prezentowali zdjęcia ze swoich ostatnich wypraw m.in. na Zugspitze. Z Akademickiego Klubu Turystycznego "Gronie" w Katowicach było ponad 30 osób. Przybył cały Zarząd AKT: Leszek Szczepanowski woził swoim samochodem uczestników spod Carrefoura AKS. Głównym przewoźnikiem był jednak Andrzej Czembor, który swoim mikrobusem obrócił kilka razy. Akcją "przewóz" dowodziła Aśka Wodarczyk-Staciwa. Wobec epidemii i zapracowania wśród "AKT-owskich babć" śpiewami AKT dowodził sam prezes w towarzystwie Edwarda Jarosza a na gitarze przygrywał sam Profesor Wojtek Dzik (teść Agi) - towarzyszył mu nieśmiało na skrzypcach "rekonwalescent" Krzysiu Stojek. Była liczna grupa bywalców odbywającego się w "Leśniczówce" "Markowego Grania" z samym "maestro" tj. Markiem Łukaszczykiem. Oprócz jego brata Zbyszka z rodziną było to około 30 osób m.in. mój przyjaciel Jasiu Marchaj, który także grał na gitarze z towarzystwem "chórku" w składzie: Bianka Koloch, Nina Górka, Zosia i Waldek Kapuścikowie, Teresa Łukaszczyk, Zbyszek Brynikowski. Spośród "starszego pokolenia" zagrał wprowadzony przez Marka Łukaszczyka - Rysiu Biniek czyli "Binior" - dawny bywalec Chatki AKT pod Rogaczem (z czasów "kamieniołomów" Radomskiego). Przed rozpoczęciem śpiewów Prezes AKT wręczył członkowi AKT - prezesowi Klubu Inteligencji Katolickiej w Katowicach dr Antoniemu Winiarskiemu pamiątki z 50-lecia AKT "Gronie" i dyplom ZG PTTK z tej okazji.


15/16 października 2011 r., z udziałem 27 osób AKT "Gronie" zorganizował 47 Jesienny Rajd Studencki w Beskidach. Kierownikiem Rajdu była Grażyna Omeljaniuk - Szulc. Na trasie z Równicy do Brennej prowadził nas Andrzej Wisełka. Spaliśmy w schronisku KOSS zbudowanym i prowadzonym w Górkach Wielkich przez wnuczkę Zofii Kossak –Szczuckiej – Szatkowskiej. Zofia Kossak-Szczucka (Szatkowska) (1889 - 1968) jest pochowana na cmentarzu w Górkach Wielkich, gdzie spędziła większość życia. Powieściopisarka była wnuczką Juliusza Kossaka, córką Tadeusza Kossaka - brata bliźniaka Wojciecha, kuzynką satyryczki Magdaleny Samozwaniec i poetki Marii Pawlikowskiej-Jasnorzewskiej. Kossakowie kupili trzystuletni dwór w Górkach Wielkich w 1921 r. i przenieśli się tu z Wołynia. Zofia jest autorką kilkudziesięciu powieści (głównie historycznych i o treściach religijnych oraz dla młodzieży) i baśni dla dzieci. Za ratowanie Żydów w czasie okupacji dostała medal "Sprawiedliwy wśród narodów świata" nadany pośmiertnie. Po wojnie na emigracji w Anglii, wróciła do Górek w 1957 r. W 1964r. była sygnatariuszką tzw. „listu 34”. W odnowionej części d. dworku Kossaków można kupić niektóre książki Zofii Kossak. Po bardzo nowoczesnym - prywatnym muzeum oprowadziła nas wnuczka Zofii Kossak - Anna Fenby-Taylor. Zwiedziliśmy też państwowe muzeum Zofii Kossak w d. "domku ogrodnika" gdzie PP Szatkowscy mieszkali po powrocie z Anglii.
Wieczorem grała orkiestra: Basia Bańczyk - pianino, Maryla Horemska - skrzypce, Krzysiu Stojek - gitara lub skrzypce, przez parę minut zagrała na skrzypcach nawet Teresa Mastalerz.
W niedzielę pojechaliśmy do Czech – w Cierlicku na zboczu wzgórza Kościelec („Żwirkowisko”) zobaczyliśmy pamiątkowy krzyż i pomnik J. Pelikana upamiętniające katastrofę lotniczą z 11.9.1932, w której zginęli Żwirko i Wigura oraz Dom Polski zbudowany po 1989 r. w Cierlicku przez PZKO dla uczczenia pamięci Żwirki i Wigury. W głównej sali ekspozycyjnej Domu Polskiego - pod sufitem zawieszono modele RWD-6, na którym 28.08.1932 r. Żwirko i Wigura wygrali Challenge. Obiad zjedliśmy w restauracji rodziny DZIK w Czeskim Cieszynie.

5.XI.2011 Oprócz około 200 przewodników, w tym Maryli Śliwy Urszuli Rabendy (Łątki) także Prezes AKT wziął udział w VII PIELGRZYMCE PRZEWODNIKÓW PTTK WOJ. ŚLĄSKIEGO do PIEKAR ŚLĄSKICH "W KOMUNII Z BOGIEM". W programie::
Msza Św. w Bazylice Piekarskiej m.in. w intencji przewodników, zmarłych przewodników, ś.p. ks. dr prałata Jerzego Pawlika, konferencja nt. "Założenia kalwaryjskie w 115 lecie poświęcenia Kalwarii Piekarskiej", złożenie kwiatów pod pomnikiem bł. Jana Pawła II

9.11 2011 r. Koła Przewodników przy Oddziale Górnośląskim PTTK w Katowicach (m.in. Maryla Zarębska) jak co roku zamówiły Mszę Św. za zmarłych przewodników z kół przewodnickich działających na terenie miasta Katowice. AKT "Gronie" dodało intencje za zmarłych przewodników ze Studenckiego Koła Przewodników Beskidzkich w Katowicach: Waldemar Bożałkiński, Michał Chwistek, Marek Ciemniewski, Adam Dras, Adam Fostiak, Krystyna Gajek. Janusz Gregor-czyk, Janusz Kalinowski, Stefan Kowalski, Halina Kubacz (Kurzak), Józef Kubik, Jacek Kurkiewicz, Marian Mart, Jerzy Piguła, Mirosław Szwajcarzewski, Agnieszka Leszczyńska, Bartosz Pudło. Członkowie Honorowi : Tadeusz Staich, Roman Reinfuss,
Na mszy było 11 osób z AKT – m.in. Gosia Chwistek przyjechała z Niemiec.

25 listopada 2011 r. w kościele NMP Wspomożenia Wiernych w Katowicach – Wełnowcu została odprawiona Msza Św. w 4 rocznicę śmierci Janusza Kalinowskiego (zamówiona przez Związek Górnośląski koło Wełnowiec). Było ponad 10 osób z AKT „Gronie”.

13 grudnia 2011 r. w sali amfiteatralnej (audiowizualnej) Pałacu Młodzieży:
- Grażyna Szulc rozdała dyplomy uczestnictwa w 47 Rajdzie Jesiennym,
– G. Górka pokazał prezentację kilkuset zdjęć z "I Rajdu AKT w Bawarii 11-18.09.2011". – główni autorzy zdjęć to B. Nowok, G. Górka, A. Wodarczyk-Staciwa, K. Storch-Grajek, Andrzej Gruszka oraz E.T. Jaroszowie i T. Stana (odrębna prezentacja dla każdego dnia).

Sylwester 2011/2012 Nowy Rok 2012 powitaliśmy jako AKT "Gronie" w DW "Księżówka" w Wiśle w 8 osób: Alicja i Leszek Szczepanowscy, Teresa i Edward Jaroszowie, Nina i Grzegorz Górkowie oraz Aśka Staciwa i Tadziu Stana. Podziwialiśmy kanonadę w Wiśle. Złożyliśmy sobie życzenia. Dobrze się bawiliśmy. Śliczna jest Wisła gdy jest choć ociupina śniegu.
Dziękuję Alicji i Leszkowi Szczepanowskim za zorganizowanie imprezy!

10 stycznia 2012 odbyło się spotkanie opłatkowe AKT "Gronie". Spotkanie zaszczycił swoją obecnością duszpasterz przewodników i turystów archidiecezji katowickiej ks. Piotr Wenzel. Wg obliczeń głównych organizatorów spotkania Grażyny i Włodka Szulców, wzięły w nim udział 42 osoby, m.in. Stasiu Płonka z wnukiem Antosiem,
Życzenia przesłali nieobecni(chorzy): Ksina i Krzysiu Stojkowie, Teresa i Edward Jaroszowie, Maryla Horemska, Ola Trzaskoma (Polak), bardzo zajęci Grażyna i Andrzej Ziomkowie i "wyjechany" Romeo Mamak oraz Basia Pawlik z Warszawy.
Rzadki ostatnio gość Boguś Bochynek zaprosił nas na 21/22 kwietnia do swojej "Gościnnej Chaty" na Wrch-Czadeczce.


12 stycznia 2012 r. odbyło się na Wydziale Teologicznym UŚl spotkanie opłatkowe śląskich przewodników. Prezes AKT wziął w nim udział po raz 3. Wyjątkowo liczna była w tym roku grupa osób związana w jakiś sposób z AKT "Gronie"- byli: Majka i Piotr Bednorzowie, Basia Zygadlewicz, Teresa Chmielewska - Gniza, Boguś Bochynek, Bolek Osiecki, Maryla Śliwa, Nucia Wieniewska, Leon Kopernik. Tradycyjnie w spotkaniu uczestniczył JE biskup sufragan Gerard Bernacki i duszpasterz przewodników i turystów archidiecezji ks. Piotr Wenzel.
ks. Piotr Wenzel zapowiedział, że w sobotę 12 maja 2012 r. o godz.12 na szczycie Babiej Góry odprawi mszę Św. z okazji 15-lecia swojego kapłaństwa.

Na blogu AKT „Gronie” ukazały się w roku 2010 – 41 wiadomości, w roku 2011 – 66 wiadomości a w roku 2012 już 7 wiadomości,

Na liście aktywnych członków AKT „Gronie” widnieje aktualnie prawie 100 osób – składki za 2011 r. opłaciło 65 osób, żyje 2 członków honorowych: ks. Henryk Pyka i Wacław Derejczyk.

Napisali o 50-leciu AKT "Gronie":

Dopiero na początku 2012 roku dotarły do mnie artykuły o AKT:
Krajoznawca Górnośląski (czyli Edward Wieczorek) - w numerze 27/2011 ukazał się artykuł G. Górki Pt „50 lat AKT Gronie w Katowicach”.

Napisali o nas także w czasopiśmie Zarządu Głównego PTTK "Gościniec" w nr4(34)/4(38)/2010-2011 ukazał się artykuł G. Górki Pt „Pół wieku AKT Gronie w Katowicach”. Dziękujemy bardzo Pani Elżbiecie-Matusiak Gordon (sekretarz redakcji) za życzliwość i pomoc w napisaniu artykułu.
Wyżej wspomniałem, że po wyjeździe do Bawarii – wywiad ze mną przeprowadzony Przez red. Annę Musialik ukazał się w Radio Katowice (audycja „Ligoniowe Radio”).

Zebrania Zarządu odbywały się zazwyczaj 1x na kwartał w biurze firmy Piotra Holona – na jednym z nich w połowie zeszłego roku wręczyliśmy pamiątki z 50-lecia Andrzejowi Barczakowi. Zarządowi jest się zebrać coraz trudniej (mało czasu mają – głównie emeryci!!!) - ostatnio zebraliśmy się przed spotkaniem ogólnym AKT 14 grudnia 2011 W tym dniu zebranie Zarządu AKT podjęło uchwały m.in. o zwołaniu w dniu 14 lutego 2012 r. Walnego Zebrania Sprawozdawczo – Wyborczego AKT „Gronie”.

Spotkania AKT „Gronie” odbywają się zazwyczaj w drugi wtorek miesiąca o godz.18.30 w Pałacu Młodzieży w Katowicach. Ostatnio udało się nam nawiązać bliższe kontakty Zarządu z Dyrektorem Pałacu Panem Janem Kulbickim.

Dziękujemy:

- ks. Piotrowi Wenzlowi za udział w naszych uroczystościach,.
- Oddziałowi Międzyuczelnianemu PTTK w Katowicach za użyczanie „adresu” (ten się ostatnio zmienił na ul.Warszawską 6/302,
- Reni Szafraniec, która dzielnie przy nas trwa – zapewniając nam dostęp do pomieszczenia, w którym się zbieramy,
- sekretarzowi AKT Piotrowi Holonowi za udostępnianie pomieszczenia na zebrania Zarządu AKT,
- „prelegentom”: Wojtkowi Beblo (4x), Edwardowi Jaroszowi (2x; na 50-leciu i po 50-leciu), Jac-kowi i Krystynie Siweckim (2x), Antkowi Winiarskiemu (1x), Prezesowi (2x: na 50-leciu i po Bawarii), Zygmuntowi Bracławikowi i Eugeniuszowi Pypłaczowi za spacer po Giszowcu, Gerardowi Sacherskiemu za spacer po Szopienicach, Janowi Brodzie za spacer po Murckach, Edziusiowi Wieczorkowi za spacer po Nikiszowcu, "Myszy" za spotkanie w Nadleśnictwie Katowice,
- kierownikom imprez :
Aśce Wodarczyk – Staciwie (3 rajdy: 54 i 55 Wiosenny i 46 Jesienny ), Grażynie i Włodkowi Szulcom za coroczne imprezy opłatkowe i „Posiady Jurajskie” w Poczesnej (14) i Grażynie za 47 Rajd Jesienny, Krasnomile i Bolesławowi Osieckim oraz Alicji i Leszkowi Szczepanowskim za Sylwestry, Edwardowi Jaroszowi za pomoc merytoryczną na trasie rajdów (głównie 46 Jesienny), Gosi Chwistek, Prezesowi i A. Wodarczyk-Staciwie za I Rajd AKT „Gronie” w Bawarii
- największą imprezą w tej kadencji było 50-lecie AKT: najbardziej pomogli mi: organizacyjnie Aśka Wodarczyk – Staciwa (wykonanie pamiątek z 50-lecia: znaczek, księga), Leszek Szczepanowski, w Wiśle także Tadziu Stana i Basia Reich, Dzidka Borys za dekoracje na 50-lecie, autorzy tekstów: Dzidka Borys i Piotr Bednorz, ekipa „śpiewnikowa” tj. Dzidka Borys, Ewa Kędzierska z rodziną, Misia Kasprowicz-Szewczyk,
- Bronkowi Nowokowi, Teresie i Edwardowi Jaroszom, Dzidce Borys, Marii i Witkowi Ziębom oraz kilku inny osobom za pomoc w robieniu zdjęć i udostępnienie zdjęć na płytkę CD z okazji 50-lecia,
- Elżbiecie i Andrzejowi Gruszkom oraz Gosi Chwistek za tekst o Bawarii,
- orkiestrze: Krzysiu Stojek, Irena Bartyzel-Frączek, Nina Josz, Basia Licznerska-Bańczyk, Maryla Horemska,
- Halinie i Andrzejowi Czemborom za udostępnianie busa,
- katowickim przewodnikom: przewodniczącemu Samorządu Przewodnickiego woj. Śląskiego Ryszardowi Ziernickiemu, Maryli Zarębskiej, Edwardowi Kaniewskiemu i Edwardowi Wieczorkowi za zapraszanie nas na imprezy przewodnickie,
- swojej Żonie Ninie za cierpliwość, że pozwala mi tyle czasu spędzać na pracach związanych z kierowaniem AKT „Gronie”.

Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza