sobota, 4 października 2014

13 10 2014 byliśmy w Teatrze Rozrywki w Chorzowie a 14 10 2014 członkowie AKT "Gronie" spotkali się z Misią i Piotrem Szewczykami w PZIiTS

Żywiecczyzna należy do najpiękniejszych regionów kraju. Zatarła się pamięć, że przed wiekami Żywiec (niem.: Saybusch) był własnością książąt śląskich. Międzykulturowe związki fascynują. Odnajdziemy je w języku, folklorze góralskim i kulturze mieszczańskiej. Krzysztof Karwat pokazał góry i doliny żywieckie. Odległe wątki historyczne, także te związane z II wojną światową, połączył ze współczesnością. Opowiedział o barwnych losach beskidzkich rozbójników i sławnych rodach, m.in. o Komorowskich i Habsburgach. Byli historycy, etnografowie, animatorzy kultury m.in: Barbara Rosiek z Muzeum Miejskiego Stary Zamek, dr Mirosław Sikora z katowickiego oddziału Instytutu Pamięci Narodowej przypomniał "Aktion Saybusch" z lat 1940-41 gdy hitlerowcy wywieźli do Generalnej Guberni prawie 50 tysięcy (tj. około 30%)mieszkańców powiatu żywieckiego i na to miejsce przywieźli prawie 40 tys. niemieckich osadników, burmistrz Żywca Antoni Szlagor i prof. Jerzy Konieczny – prawnik, popularyzator kultury. Wystąpiła także kapela ludowa „Eśta” z Przyborowa.

Jeden z uczestników spotkania - nasz klubowy kolega Jerzy Konieczny (ur. 1950) to jedyny minister spośród członków AKT „Gronie”. Był wiceprezesem AKT w latach 1970 i 71. Jako klub odwiedziliśmy go kilkukrotnie w Jego „Domu pod gontami” w Rycerce Górnej. Jest przewodnikiem m.in. beskidzkim. Jest autorem przewodnika „Ziemia Żywiecka” (2006) - mam ten przewodnik z Jego dedykacją. Ukończył studia na Uniwersytecie Śląskim na wydziale chemicznym oraz studia prawnicze na Uniwersytecie Jagiellońskim. Jest doktorem nauk prawniczych. W latach 1988–1989 był kierownikiem Zakładu kryminalistyki Instytutu Ekspertyz Sądowych w Krakowie. Od 1 sierpnia 1990 do 5 lutego 1991 był szefem delegatury Urzędu Ochrony Państwa w Katowicach, od 5 lutego 1991 do 15 lipca 1992 był zastępcą szefa Urzędu Ochrony Państwa. W latach 1992–1993 pełnił funkcję szefa UOP, a od 29 grudnia 1995 do 7 lutego 1996 ministra spraw wewnętrznych w rządzie Józefa Oleksego. Wykładowca na Uniwersytecie Śląskim i na Krakowskiej Akademii im. Andrzeja Frycza Modrzewskiego. Współautor (wraz z Andrzejem Abramskim) książki "Justycjariusze, hutmani, policjanci. Z dziejów służb ochrony porządku w Polsce", wydanej w 1987 w Katowicach. Autor książki "Wprowadzenie do bezpieczeństwa biznesu" wydanej w 2004 w Warszawie nakładem wydawnictwa Konsalnet S.A. (to co kursywą - wg Wikipedii).
W spotkaniu wzięło udział kilkunastu członków AKT "Gronie" (m.in. Gosia Chwistek - specjalnie przyjechała z Niemiec, Joszowie, Holonowie, Dyczakowie, Górkowie, Jasiu Dulewski).

14 października, mimo pobytu w szpitalu Jacka Siweckiego spotkaliśmy się w PZIiTS. Prezes poinformował o swojej rezygnacji z pełnionej funkcji, złożonej na ręce Zarządu - do nadzwyczajnego zebrania w lutym 2015 będzie jeszcze p.o. Załatwiliśmy najważniejsze sprawy związane z 50 Rajdem Jesiennym a potem Misia i Piotr Szewczykowie pokazali 1,5 godzinny reportaż ze swojej podróży po płn Indiach w kwietniu 2012 r. Na koniec spotkania Edward Jarosz pokazał prezentację zdjęć swoich i prezesa o zmarłym pod koniec sierpnia naszym klubowym "multiinstrumentaliście" Krystianie Stojku. Kończąc zebranie p.o. prezes życzył Jackowi Siweckiemu i rekonwalescentce Majce Bednorzowej szybkiego powrotu do zdrowia.
Było nas dużo - pod koniec zebrania ponad 40 osób.



Do prezentacji o K. Stojku potrzeba nas było dużo.
fot. Ernest Strokosz

Pozdrawiam
Grzegorz Górka

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz