czwartek, 26 lutego 2015

We wtorek 24 lutego 2015 Biblioteka Śląska zorganizowała spotkanie nt "Tragedii Śląskiej 1945"

2015-02-24 Biblioteka Śląska zorganizowała w Sali audytoryjnej "Parnassos" spotkanie z cyklu "Wszechnica" nt "Refleksje na temat tragedii śląskiej 1945" - wykład dr.hab. Zygmunta Woźniczki, spotkanie z prof. Joachimem Koziołem - przewodniczącym Stowarzyszenia Pamięci Tragedii Śląskiej 1945 i Adamem Turulą, reżyserem filmu dokumentalnego "Przemilczana tragedia".
Organizatorzy: Polska Akademia Umiejętności - Stacja Naukowa w Katowicach i Biblioteka Śląska. W spotkaniu wziął udział Dyrektor Biblioteki Śląskiej prof. Jan Malicki.
Wśród około 50 uczestników spotkania była nas czwórka z AKT "Gronie" na czele z Ernestem Strokoszem, który nas o tym spotkaniu zawiadomił. Byli także Majka i Piotr Bednorzowie oraz ja (zrobiłem to zdjęcie).
Jeden z referentów na mównicy
Na scenie - główni bohaterowie spotkania: z lewej prof.Joachim Kozioł, prof. Zygmunt Woźniczka, red Adam Turula.

Adam Turula, reżyser filmu dokumentalnego "Przemilczana tragedia" opowiadał jak doszło ponad 10 lat temu do realizacji wywiadów z kilkoma osobami deportowanymi do ZSRR w 1945 - zebrani obejrzeli projekcję tego filmu. Już wcześniej widziałem w programie K.Karwata "Śląsk - ojczyzna najmniejsza" film na ten sam temat nakręcony ok.2000 roku przez M.Smolorza i W.Sarnowicza. Oba filmy dokumentowały wspomnienia uczestników wywózek ze Śląska do ZSRR prawie w ostatniej chwili - dziś mało kto spośród tych osób jeszcze żyje.

W stosunku do spotkania z prof. Fertaczem w dniu 16 marca 2013 na uniwersytecie trzeciego wieku Uniwersytetu Śląskiego (także opisanym na niniejszym blogu) śląscy naukowcy nie poszli zbytnio do przodu a czasami widać nawet regres:
1) nie są w stanie ujednolicić nazwy zagadnienia - raz jest to tragedia "górnoślaska" a innym razem "śląska",
2) w bieżącym roku (2015) rozsypał się worek z imprezami na ten temat po ogłoszeniu przez Sejmik woj. śląskiego bieżacego roku "rokiem tragedii górnośląskiej" - pierwszą było otwarcie w Radzionkowie "Centrum Dokumentacji Tragedii Górnośląskiej" z udziałem Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego (14 lutego 2015). Przy czym wyraźnie zacieśniono pojęcie "Tragedii..." do powojennych deportacji do ZSRR (dlaczego ?),
3) w ramach niniejszego spotkania dopiero "pod naciskiem widowni" autorzy przyznali, że przyzwolenie na deportacje otrzymał Stalin od sojuszników w Jałcie.

Widać też pewien postęp:
1) systematyczne badania przed otwarciem Centrum Dokumentacji w Radzionkowie doprowadziły do pewnego udokładnienia liczby osób deportowanych z Górnego Śląska (ok.30 tys),
2) to samo dotyczy liczby Górnoślazaków, którzy przeszli z Wehrmachtu do armii alianckich na zachodzie Europy (40 tys),

Bezcennym źródłem wiedzy na niniejszy temat jast bezpłatny dodatek do "Gościa Niedzielnego" z dnia 25 stycznia 2015 r. pt "Tragedia Górnośląska"

fot. Ernest Strokosz, Grzegorz Górka (ten ostatni jest także autorem tekstu)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz